O mne Novinky Užitočné linky

Mgr. Zuzana Matulová

benice.spec.pedagog@gmail.com

Počas školského roka

Konzultačné hodiny pre rodičov:

Odporúčame vždy pred osobnou návštevou dohodnúť si stretnutie e-mailom, prípadne na t. č. 0911 927 907 v čase od 8:00-do 8:30 hod.

Konzultačné hodiny pre učiteľov, asistentov učiteľov:

-   po vzájomnej dohode

Miesto:    budova 1. stupňa – 1.poschodie

Špeciálny pedagóg  je odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Odborná činnosť školského špeciálneho pedagóga v ZŠ je zameraná predovšetkým na štyri oblasti pôsobenia:

Práca so žiakmi

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na škole je priama  práca so žiakmi, ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia  a priama práca so žiakmi, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy v učení. Títo žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie.

Náplň  práce vychádza z toho, aké má dieťa ťažkosti, ktoré funkcie je potrebné reedukovať – čiže opäť vytvoriť alebo zlepšiť, pričom rešpektuje osobnosť dieťaťa. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, základné matematické operácie a pod.

Ako pomôcky pri práci využívame odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia. Dôležitú úlohu tvoria rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

Práca s rodičmi

Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.

Práca s učiteľmi a výchovným poradcom

Školský špeciálny pedagóg úzko spolupracuje s triednymi a predmetovými učiteľmi pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP, vykonáva  hospitácie /náčuvy/ na vyučovacích hodinách,  pomáha riešiť problémy žiakov so ŠVVP pri vypracovaní IVVP.

Spolupráca so školskými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie, CPP  a ŠCPP a inými zariadeniami.

Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CPP  a ŠCPP a zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnou integráciou konkrétneho žiaka. Liečebno – výchovnými zariadeniami, diagnostickými a reedukačnými zariadeniami, UPSVaR ...

Zoznam poradní, s ktorými spolupracujeme:

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Martin

Adresa: Kollárová 49, 036 01 Martin                                        web: www.cpppapmartin.sk

Tel. kontakt: 043/430 20 20 a 0948 070 412                             mail: cpppapmartin@gaya.sk

Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva Martin

Adresa: M. R. Štefánika 48, 036 01 Martin                               web: www.scsppza.sk

Tel. kontakt: 0948 833 430                                                        mail: scsppmt@gmail.com

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pre žiakov s NKS v Jamníku

Adresa: Moyzesova 911/25, 010 01 Žilina                                web: www.csppjamnik.sk

Tel. kontakt: 044/552 60 70 a 0949 358 070                                mail: csppjamnik@gmail.com

Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva Žilina - Bánová

Adresa: Do Stošky 8, 010 04 Žilina - Bánová                           web: https://poradnabanova.sk/

Tel. kontakt: 0917 206 559                                                        mail: poradna.banova@gmail.com

Odporúčaná literatúra:

• Chomistová J. Poruchy správania a učenia. Raabe.
  • Zelinková O. Poruchy učení. Portál.
  • Hrdlička M. a V. Komárek. Dětský autismus. Portál.

„Život človeka má zmysel, ak po ňom na svete zostane trochu viac lásky a dobra.“