Špeciálna pedagogička
Mgr. Zuzana Matulová
Počas školského roka
Konzultačné hodiny pre rodičov:
Odporúčame vždy pred osobnou návštevou dohodnúť si stretnutie e-mailom, prípadne na t. č. 0911 927 907 v čase od 8:00-do 8:30 hod.
Konzultačné hodiny pre učiteľov, asistentov učiteľov:
- po vzájomnej dohode
Miesto: budova 1. stupňa – 1.poschodie
Špeciálny pedagóg je odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Odborná činnosť školského špeciálneho pedagóga v ZŠ je zameraná predovšetkým na štyri oblasti pôsobenia:
-
Práca so žiakmi
Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na škole je priama práca so žiakmi, ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia a priama práca so žiakmi, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy v učení. Títo žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie.
Náplň práce vychádza z toho, aké má dieťa ťažkosti, ktoré funkcie je potrebné reedukovať – čiže opäť vytvoriť alebo zlepšiť, pričom rešpektuje osobnosť dieťaťa. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, základné matematické operácie a pod.
Ako pomôcky pri práci využívame odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia. Dôležitú úlohu tvoria rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
-
Práca s rodičmi
Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.
-
Práca s učiteľmi a výchovným poradcom
Školský špeciálny pedagóg úzko spolupracuje s triednymi a predmetovými učiteľmi pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP, vykonáva hospitácie /náčuvy/ na vyučovacích hodinách, pomáha riešiť problémy žiakov so ŠVVP pri vypracovaní IVVP.
-
Spolupráca so školskými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie, CPP a ŠCPP a inými zariadeniami.
Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CPP a ŠCPP a zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnou integráciou konkrétneho žiaka. Liečebno – výchovnými zariadeniami, diagnostickými a reedukačnými zariadeniami, UPSVaR ...
Zoznam poradní, s ktorými spolupracujeme:
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Martin
Adresa: Kollárová 49, 036 01 Martin web: www.cpppapmartin.sk
Tel. kontakt: 043/430 20 20 a 0948 070 412 mail: cpppapmartin@gaya.sk
Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva Martin
Adresa: M. R. Štefánika 48, 036 01 Martin web: www.scsppza.sk
Tel. kontakt: 0948 833 430 mail: scsppmt@gmail.com
Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pre žiakov s NKS v Jamníku
Adresa: Moyzesova 911/25, 010 01 Žilina web: www.csppjamnik.sk
Tel. kontakt: 044/552 60 70 a 0949 358 070 mail: csppjamnik@gmail.com
Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva Žilina - Bánová
Adresa: Do Stošky 8, 010 04 Žilina - Bánová web: https://poradnabanova.sk/
Tel. kontakt: 0917 206 559 mail: poradna.banova@gmail.com
Odporúčaná literatúra:
-
- Chomistová J. Poruchy správania a učenia. Raabe.
- Zelinková O. Poruchy učení. Portál.
- Hrdlička M. a V. Komárek. Dětský autismus. Portál.
„Život človeka má zmysel, ak po ňom na svete zostane trochu viac lásky a dobra.“
-